Meble z PRL – co warto wiedzieć?

PRL to okres bardzo ciekawy szczególnie pod względem historycznym. Ale i nie tylko… bardzo interesujące są także meble z tamtego okresu. Polska Rzeczpospolita Ludowa taką nazwę nosił nasz kraj w latach 1952-1989. Ludzie borykali się wtedy z przeróżnymi problemami, takimi jak cenzura mediów i publikacji, monopol w handlu zagranicznym czy też puste półki sklepowe. Jednak to wszystko jest tematem na wykład przynajmniej z zakresu historii Polski. Ja w tym artykule chciałbym się skupić zupełnie na czymś innym – na meblach i dekoracjach z tamtego okresu.

Kiedy pomyślicie sobie o PRL-owskich meblach to co wam jako pierwsze przychodzi do głowy? Mh? Oczywiście, że MEBLOŚCIANKI!

Właśnie w tamtych czasach meble te były bardzo popularyzowane. Meblościanki nawet dzisiaj stoją w wielu polskich domach. Postaram się je pokrótce scharakteryzować dla tych, którzy niem mogę sobie przypomnieć jak one wyglądały.

Były to meble segmentowe – to znaczy, że kolejne ich elementy miały wspólne ściany. Dzięki temu były bardzo oszczędne w budowie. Zazwyczaj mebel ten zajmował całą ścianę pokoju – stąd też wzięła się nazwa meblościanka. Jednak nie zawsze meble te ustawiano przy ścianie. Czasami służyły one do podziału jednego dużego pokoju na mniejsze części. Niczym ścianka działowa.

Meblościanki były bardzo podatne na modyfikacje. To wszystko dzięki ich segmentacji. Ich poszczególne elementy można było układać w różnej kolejności. Przestawiać półki czy też szuflady. Meble te z całą pewnością nie grzeszyły urodą. Jednak trzeba pamiętać, że były to całkiem inne czasy, a przede wszystkim inne możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *