5 zasad, których trzeba przestrzegać w wykwintnej restauracji

Wizyta w eleganckiej restauracji to wyjątkowa okazja, która rządzi się określonymi prawami. Chociaż na co dzień nie musimy przestrzegać zbyt wielu zasad podczas posiłku, gdy przekraczamy próg renomowanej restauracji, musimy pamiętać o kilku zasadach. Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych reguł, których należy przestrzegać w takich miejscach.

Odpowiedni ubiór

W niektórych restauracjach możemy spotkać się z jasno określonymi zasadami dress code’u, które wymagają stroju wieczorowego. Inne lokale nie stawiają takich wymagań, co nie oznacza, że powinniśmy przyjść do nich niechlujnie ubrani. Restauracja to miejsce publiczne, a zatem trzeba dopilnować, aby nasz strój pasował do otoczenia. Podczas zdejmowania kurtek i płaszczy mężczyzna powinien najpierw pomóc kobiecie, a dopiero potem odwiesić swoje ubranie. Jeżeli elementem naszego stroju jest marynarka, nie wolno nam jej zdejmować. Powinniśmy unikać również kładzenia kluczy, portfela lub telefonu na stole oraz wieszania torebki na krześle – w tym ostatnim przypadku panie mogą odłożyć ją na kolana lub sąsiedni mebel.

Rozmowy i zachowanie przy stole

O tym, że nie wolno nam używać wulgaryzmów, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Rozmawiać powinniśmy na tyle cicho, aby usłyszał nas tylko rozmówca, a nie klienci przy sąsiednich stolikach. Niedopuszczalne jest gestykulowanie sztućcami oraz mówienie z pełnymi ustami. Przeklinanie lub nieodpowiednie zachowanie może doprowadzić do wyproszenia nas z lokalu, dlatego powinniśmy mieć na uwadze, że chociaż płacimy za obsługę, wciąż jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasad savoir-vivre.

Przed posiłkiem

Podczas zamawiania potraw pierwszeństwo posiada gospodarz, czyli osoba, która zaprosiła nas do restauracji. Dobre wychowanie podpowiada, że później należy ustąpić kolejki paniom, chociaż spojrzenie kelnera również pomaga przy składaniu zamówień. W tym momencie możemy swobodnie zapytać o wybór trunków oraz zapytać o poradę w kwestii doboru wina. Jeżeli obok talerza znajduje się materiałowa serwetka, należy położyć ją na kolanach lewą stroną do góry. Chroni ona nasze ubrania przed zabrudzeniem, natomiast prawa strona służy co wycierania ust. Nieważne jak bardzo chcemy się pochwalić wyglądem potraw lub wystrojem restauracji, robienie zdjęć telefonem nie jest zwykle mile widziane.

W czasie jedzenia

Obyczaj dyktuje, aby z rozpoczęciem posiłku poczekać na gospodarza lub do chwili podania potraw wszystkich przy stole. Jeść powinniśmy w umiarkowanym tempie oraz nie nabierać zbyt dużych kęsów. W czasie posiłku jedzenie wędruje do naszych ust, a nie na odwrót, toteż niewskazane jest głębokie pochylanie się nad talerzem. Co więcej, kiedy kroimy potrawę, używamy noża tylko po to, aby oddzielić kęs, który chcemy zjeść, a zatem nie kroimy wszystkiego na talerzu na zapas. Przy stole siedzimy wyprostowani i unikamy opierania łokci o blat – możemy za to oprzeć nadgarstki. Jeżeli chcemy się napić, należy otrzeć serwetką usta, aby nie pozostawić na szklance lub kieliszku tłustych śladów.

Po skończonym posiłku

Złożenie sztućców równolegle na godzinie „piątej” to uniwersalny znak, iż nie będziemy kontynuować posiłku – gdy chcemy zrobić sobie krótką przerwę, lub wstajemy od stołu, pozostawiamy sztućce skrzyżowane. Nie powinniśmy odsuwać od siebie talerza, a w przypadku dolewek niegrzecznie jest zakrywać dłonią szkło lub obracać je dnem do góry. Kelner zawsze zapyta się nas o to, czy chcemy się jeszcze czegoś napić. Grzeczna odmowa to wystarczający znak. Po skończonym posiłku serwetę należy położyć po lewej stronie talerza – to samo robimy, gdy chcemy wyjść za potrzebą – po czym mówimy „przepraszam” i odsuwamy krzesło.

Poszukujesz eleganckich miejsc, gdzie możesz zjeść potrawy, przygotowywane przez szefów kuchni z wieloletnim doświadczeniem? Oferowane przez Szczecin restauracje zaspokoją gust nawet najbardziej wymagających klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *