Weryfikacja tożsamości klienta pożyczkowego – jakie są metody weryfikacji?

Skąd firma pożyczkowa wie, że nikt nie podszywa się pod Twoją tożsamość? Jakie są procedury sprawdzania tożsamości klienta, który składa wniosek przez internet? Podpowiadamy, z jakich metod weryfikacji korzystają instytucje finansowe, aby zabezpieczyć interesy swoje i klientów.

Dlaczego instytucje finansowe sprawdzają swoich klientów?

Zanim przejdziemy do metod weryfikacji klientów, przyjrzyjmy się najpierw powodom, dla których instytucje finansowe ją wykonują. Po pierwsze zobowiązuje je do tego prawo. Zarówno banki, jak i pozabankowe instytucje finansowe skrupulatnie rejestrują każdą transakcję finansową, w tym również udzielane pożyczki.

 

Po drugie zabezpieczają w ten sposób swoje interesy. Czy pożyczyłbyś pieniądze przypadkowej osobie spotkanej na ulicy? Pewnie nie. Z podobnego założenia wychodzą firmy – w końcu zyski czerpią ze spłacanych rat, więc trzeba się upewnić, że raty trafią na konto. Dzięki temu firma pożyczkowa może dalej funkcjonować i udzielać pożyczek kolejnym klientom.

 

Po trzecie zabezpieczają Cię przed kradzieżą tożsamości. Sprawdzenie danych za pomocą np. przelewu weryfikacyjnego jest dobrym potwierdzeniem tożsamości klienta, chroniącym przed podszywaniem się pod inną osobę. Ta operacja zabezpiecza również Twoje dane i finanse w sytuacji, gdyby ktoś próbował działać w Twoim imieniu bez uprawnień.

 

Metody weryfikacji tożsamości – przelew weryfikacyjny i aplikacje internetowe

Najczęściej spotykaną obecnie metodą weryfikacji tożsamości klientów pożyczkowych jest przelew weryfikacyjny. To zwykły przelew, który wykonasz ze swojego konta bankowego na podany przez firmę numer. Opiewa zwykle na minimalną kwotę (1 grosz lub 1 złoty) i jest zwracany na twój rachunek po procesie weryfikacji.

 

Księgowany jest tak samo jak klasyczne przelewy, więc cała procedura może się trochę wydłużyć, jeśli np. przelew zlecasz wieczorem. Alternatywnie możesz wybrać przelew ekspresowy, choć ten jest zwykle płatny, zgodnie z cennikiem twojego banku.

 

Lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z aplikacji internetowej, takiej jak np. Kontomatik lub Instator. Łączą one możliwość sprawdzenia tożsamości, które oferuje przelew weryfikacyjny, ze wstępną analizą informacji finansowych. Pozwala to na błyskawiczne potwierdzenie tożsamości klienta i wstępną decyzję kredytową już na etapie weryfikacyjnym. Znacznie przyspiesza to całą procedurę przyznawania pożyczki gotówkowej.

 

Pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego, czyli inne metody sprawdzenia tożsamości

Firma pożyczkowa lub bank mogą też potwierdzić twoje dane telefonicznie. Pracownik instytucji finansowej zadzwoni na podany przez Ciebie numer i w kolejnych krokach zweryfikuje wprowadzone we wniosku dane osobowe i finansowe.

 

Na koniec pozostaje też standardowa weryfikacja na podstawie dokumentu tożsamości – dowodu osobistego. Dane z dowodu wprowadza się we wniosku o pożyczkę, a weryfikacja polega na przesłaniu skanu dowodu. Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie przesyłać skanu dowodu za pomocą niezabezpieczonej poczty e-mail.

 

Elektroniczna weryfikacja tożsamości a bezpieczeństwo w sieci

Aktualnie elektroniczna weryfikacja tożsamości zapewnia taki sam poziom bezpieczeństwa (jeśli nie wyższy) jak wizyta w banku z dowodem osobistym. Prawo unijne oraz prawo krajowe nakazują instytucjom finansowym stosowanie wysokiego poziomu zabezpieczeń i ochrony danych osobowych w przypadku korzystania z kanałów elektronicznych.

 

Przelew weryfikacyjny wymaga zalogowania się do bezpiecznego systemu bankowości, chronionego certyfikatami i szyfrowanymi hasłami, a samo wysłanie przelewu, bez względu na kwotę, wiąże się z koniecznością potwierdzenia operacji przez klienta.

 

W przypadku takich aplikacji jak Kontomatik obowiązują zabezpieczenia przewidziane w najnowszej unijnej dyrektywie PSD2. Warto też wspomnieć, że bezpieczeństwo klientów jest priorytetem instytucji finansowych, gdyż również w ten sposób budują zaufanie klientów.

 

 

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

 

Źródło

Sposoby weryfikacji tożsamości klienta przy pożyczce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *