Kredyt samochodowy na firmę czy leasing?

Na czym polega kredyt samochodowy na firmę i czym różni się od leasingu? Która forma finansowania jest korzystniejsza dla przedsiębiorców?

Kupno samochodu na firmę

W wielu przedsiębiorstwach posiadania auta jest wprost niezbędne. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla firmy byłoby sfinansowanie takiej transakcji z własnych środków. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza że niektóre przedsiębiorstwa dużą część zysków inwestują np. w rozwój swojej działalności. Dlatego też wiele firm decyduje się na poniekąd zewnętrzne formy finansowania samochodu. Najczęściej decyzja sprowadza się do wyboru między kredytem na auto i leasingiem.

Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing na firmę mają swoje lepsze i gorsze strony. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że kredyt samochodowy lub leasing jest bezsprzecznie lepszym rozwiązaniem. Pozornie oba sposoby są do siebie zbliżone – zewnętrzny podmiot kupuje samochód, przekazuje Ci go w użytkowanie, a Twoim zadaniem jest spłata ustalonych rat. W rzeczywistości jednak różnic jest naprawdę wiele. Ostateczna decyzja zależy od kilku czynników, takich jak status przedsiębiorcy, jego preferencje czy plany rozwoju marki. Poznaj nieco bliżej dwie metody finansowania zakupu auta na firmę: kredyt samochodowy i leasing.

Kredyt samochodowy na firmę

Nie bez powodu zaciągnięcie kredytu, czy to na firmę, czy na osobę fizyczną, często kojarzy się z dużą liczbą formalności. Bank przed udzieleniem kredytu chce możliwie wnikliwie sprawdzić przedsiębiorcę ubiegającego się o kredyt – w końcu to na spłacie zobowiązania zarabia. Niektóre banki też niechętnie udzielają kredytu firmom, które na rynku są obecne krócej niż dwa lata. Na decyzję banku dotyczącą przyznania kredytu mogą wpływać również zyski – niskie bywają oczywiście dyskwalifikujące.

Mimo wymienionych formalności czy niedogodności kredyt samochodowy ma w sobie jednak bardzo wiele zalet. Zdecydowanie najważniejszą jest oczywiście fakt, że kupując auto na firmę na kredyt, przedsiębiorca staje się jego właścicielem. Ponadto jeśli sytuacja finansowa przedsiębiorstwa ulegnie poprawie lub zmienią się plany co do rozwoju firmy, kredyt samochodowy może zostać spłacony przed czasem. Niekiedy istnieje też możliwość dopasowania wysokości raty do aktualnych możliwości finansowych. Kredyt samochodowy można uzyskać zarówno na auto nowe, jak i używane.

Leasing na samochód

Leasing na samochód z pewnością wiąże się z mniejszymi formalnościami, co niewątpliwie zachęca wielu przedsiębiorców do tej właśnie formy finansowania zakupu auta. Przy podpisywaniu zobowiązania zdolność kredytowa przedsiębiorstwa nie jest tak wnikliwie analizowana. Z reguły nie ma również znaczenia, jak długo firma funkcjonuje na rynku czy w jakiej wysokości zyski generuje. Można zatem uznać, że początek jest znacznie łatwiejszy niż przy kredycie samochodowym. Do tego trzeba też dodać, że leasingobiorca nie musi martwić się o ubezpieczenie pojazdu czy rejestrację auta. Nie jest rzecz jasna zwolniony z tych czynności, po prostu pozostają one po stronie leasingodawcy. Wśród zalet leasingu trzeba także wymienić rozliczanie z fiskusem – cały czynsz netto i wydatki ponoszone w wyniku użytkowania pojazdu mogą być wliczane w koszty uzyskania przychodu. Należy jednak zwrócić uwagę, że po zakończeniu leasingu na auto firma użytkująca samochód nie staje się jego właścicielem. W świetle zmian, które wchodzą w życie w 2022 roku, wykup auta z firmy do użytku prywatnego również będzie znacznie trudniejszy, a właściwie mniej opłacalny.

Kredyt samochodowy i leasing – co wybrać?

Choć mogłoby się wydawać, że leasing jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Jeśli przedsiębiorca chce kupić używany samochód, może mieć trudności z uzyskaniem korzystnego dla siebie leasingu. Ponadto przedsiębiorca może mieć kłopoty związane z wyegzekwowaniem pieniędzy od ubezpieczyciela pojazdu w razie stłuczki – w końcu środki otrzyma faktyczny właściciel auta, czyli leasingodawca. Dlatego też przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien sprawdzić obie możliwości finansowania.

 

Źródła:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kredyt-a-leasing

https://www.mini.com.pl/pl_PL/home/news/leasing-czy-kredyt.html

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-firmowy-samochod-na-start-lepszy-leasing-niz-kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *