Najczęstsze przyczyny sporów podatkowych

Polskie prawo podatkowe jest skomplikowane oraz niejednoznaczne. To może rodzić problemy związane z odmienną interpretacją przepisów przez podatnika oraz organy skarbowe. A różne zdanie w sprawie oceny skutków podatkowych określonej sytuacji może doprowadzić do sporu podatkowego. Jakie są najczęstsze przyczyny sporów podatkowych, co zrobić, aby ich uniknąć oraz jak przygotować się do ewentualnego sporu z organami państwowymi?

Czym jest spór podatkowy i jakie są najczęstsze przyczyny sporów z fiskusem?

Na początku wyjaśnijmy, czym jest spór podatkowy. Jest to sytuacja, w której podatnik oraz organ skarbowy mają odmienne zdanie na temat skutków podatkowych określonej sytuacji. Co ważne, spór powstaje już w momencie, kiedy zarysowuje się różnica zdań istotna z punktu widzenia podatnika – zazwyczaj bowiem to podatnik odczuwa negatywne konsekwencje sporu, a więc ważne jest, aby szybko podjął odpowiednie kroki i skonsultował się np. z doradcą podatkowym.

Sytuacje sporne mogą być wynikiem celowego działania (np. ryzykownej optymalizacji podatkowej) albo mogą wynikać z odmiennej interpretacji przepisów przed podatnika i organy skarbowe. Najczęściej popełniane błędy, które prowadzą do sporów podatkowych, dotyczą rozliczeń podatku VAT (tzw. puste faktury), dokumentowania transakcji (np. ewidencja uproszczonych dowodów zakupu), rozliczeń CIT, błędnego wyboru sposobu rozliczenia podatku dochodowego, niewłaściwego zastosowania opodatkowania lub zwolnienia od podatku, wykazania kwoty zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższego od kwoty należnej albo niewłaściwej dokumentacji cen transferowych.

Jak uniknąć sporu podatkowego?

Sporu podatkowego można uniknąć na dwa sposoby. Przede wszystkim należy uwzględnić bezpieczeństwo podatkowe, a więc podejmować takie decyzje, które nie będą wywoływały skutków prawnopodatkowych. To m.in. czuwanie nad poprawnością umów, analiza bieżących działań, a także audyt prowadzonej dokumentacji podatkowej – najlepiej poprzez zewnętrzną, niezależną firmę np. Kancelarię Podatkową z Krakowa. Drugą możliwością jest występowanie do Ministerstwa Finansów z wnioskami o tzw. interpretacje indywidualne – zawsze wtedy, kiedy przepisy prawa są niejednoznaczne i mogą być odmiennie interpretowane.

A jeśli pomimo wprowadzonych działań przedsiębiorca będzie musiał zmierzyć się ze sporem podatkowym? Najważniejsze to dobrze się do niego przygotować oraz brać czynny udział w procesie. Dzięki temu łatwiej będzie dowieść swoich racji lub skorygować błędne stanowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *