Do czego służy audyt warunków pracy?

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Wiąże się to nie tylko z koniecznością przeprowadzenia wszelkich szkoleń, badań lekarskich oraz zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy. Ogromne znaczenie ma również wykonanie audytu BHP polegającego na analizie podjętych przez pracodawcę środków bezpieczeństwa. Jakie korzyści niesie za sobą nadzór BHP i co wchodzi w jego zakres? Wyjaśniamy.

Dlaczego audyt BHP w firmie jest tak ważny? 

Nadzory BHP w przedsiębiorstwie realizowane są w głównej mierze po to, aby skontrolować uprzednio wprowadzone zasady bezpieczeństwa i jednocześnie sprawdzić, czy są one zgodne z obowiązującymi normami oraz ustaleniami. Na tej podstawie pracodawcy mają szansę uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z konkretnymi stanowiskami pracy, a tym samym zagwarantować pracownikom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dzięki profesjonalnemu i rzetelnemu audytowi, którym zajmują się firmy, takie jak BHP Inka w Katowicach istnieje możliwość ograniczenia ryzyka związanego z wystąpieniem wypadków przy pracy, które mogą wiązać się zarówno z zastojami w przedsiębiorstwie, jak i kosztownymi odszkodowaniami. Oprócz tego nadzór BHP pozwala uniknąć wysokich kar finansowych nakładanych przez państwowe organy kontroli, w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Jak przebiega audyt warunków pracy?

Rodzaj działań podejmowanych w ramach nadzoru BHP zależny jest od oczekiwań pracodawcy oraz od specyfiki danej firmy, m.in. od ilości pracowników oraz niebezpieczeństw związanych z konkretną branżą. Dla zachowania jak najwyższego stopnia bezpieczeństwa i higieny pracy powinien być on zlecany raz w roku. Audyt rozpoczyna się od analizy sporządzonej dokumentacji i przeanalizowaniu jej pod kątem zgodności z obowiązującymi normami.

W jego zakres wchodzą obszary, takie jak regulaminy pracy, systemy pierwszej pomocy, ochrona przeciwpożarowa oraz stan technicznych używanych maszyn i urządzeń. Specjaliści zajmujący się nadzorem BHP biorą pod uwagę także badania pracownicze i szkolenia, a następnie sprawdzają, czy nie zbliża się termin ponownego wykonania niezbędnych kursów. Nie bez znaczenia pozostaje również ocena ryzyka zawodowego oraz analiza warunków pracy na stanowiskach.

Po zakończeniu kontroli specjaliści przygotowują raport, w którym zawarte są wszystkie dane dotyczące prawidłowości oraz niezgodności z normami. Poza tym dokument uwzględnia informacje odnoszące się do poprawy określonych działań oraz wdrożeniu odpowiednich, nowych standardów bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *