Płytki PCB na zamówienie – rodzaje obwodów drukowanych

Płytki PCB można spotkać dosłownie wszędzie – to jeden z podstawowych elementów urządzeń elektronicznych. Obwody drukowane, bo tak właściwie nazywa się płytki PCB, znajdziemy w laptopach, telewizorach, telefonach, profesjonalnych urządzeniach wykorzystywanych w branży lotniczej, medycznej czy motoryzacyjnej, a także w zabawkach lub lampach. Jak wygląda płytka PCB? Jakie są podstawowe rodzaje obwodów drukowanych?

Płytki PCB na zamówienie wykonuje się dla firm z bardzo różnych branż. Potrzebują ich zarówno przedsiębiorstwa zajmujące się m.in. produkcją maszyn budowlanych, jak i sprzętów wojskowych, drobnego AGD, szeroko pojętego RTV oraz urządzeń diagnostycznych. Produkcja obwodów drukowanych jest niezbędna do właściwego funkcjonowania wielu gałęzi gospodarki. Czym dokładnie są płytki PCB?

Płytki PCB – definicja

Płytki PCB (od ang. Printed Circuit Board) nazywane inaczej obwodami drukowanymi, to płytki wykonane z materiału izolacyjnego z połączeniami elektrycznymi – ścieżkami – oraz punktami lutowniczymi – polami lutowniczymi lub padami, na których montuje się komponenty elektroniczne takie jak kondensatory, rezystory, bezpieczniki, oporniki, prostowniki, diody czy stabilizatory napięcia.

Tworzenie płytek PCB, czyli montaż konkretnych podzespołów w określonych miejscach, odbywa się przy wykorzystaniu jednej z dwóch metod. Powszechnie używa się metody montażu przewlekanego (THT, od ang. Through-Hole Technology) lub montażu powierzchniowego (SMT, od ang. Surface-Mount Technology). Pierwsza z nich jest starsza. Polega na przewlekaniu wąsów komponentów przez specjalnie przygotowane otwory w płytce, a następnie na ich lutowaniu. W ten sposób uzyskuje się obwody o stosunkowo dużych rozmiarach i jednocześnie o znacznej wytrzymałości np. na wstrząsy. Druga metoda jest nowsza, w pełni automatyczna i coraz popularniejsza ze względu na możliwość tworzenia miniaturowych płytek PCB. Producent płytek drukowanych używający metody SMT lutuje komponenty z tej samej strony obwodu, z której się znajdują. Dzięki temu drukowanie płytek PCB może odbywać się dwustronnie.

Szukasz firmy zajmującej się produkcją PCB? Sprawdź ofertę Printor obejmującą m.in. projektowanie płytek drukowanych i ich wytwarzanie metodą SMT lub THT: https://printor.pl/oferta/produkcja-pcb/

Załącznik:
projektowanie-elektroniki.jpeg

Rodzaje płytek PCB

Tu płynnie przechodzimy do rodzajów płytek PCB. Płytka drukowana na zamówienie może być jedno- lub dwustronna. Jednostronne, czyli z komponentami ułożonymi po jednej stronie, są stosunkowo proste i tanie w produkcji. Wykorzystuje się je głównie w urządzeniach codziennego użytku. Dwustronne – z elementami elektrycznymi umieszczonymi po obu stronach płytki – będą droższe i bardziej skomplikowane m.in. ze względu na konieczność tworzenia połączeń (przelotek) pomiędzy obiema częściami obwodu.

Czasami spotyka się również wersje wielowarstwowe płytek PCB. To najbardziej skomplikowana forma, która przypomina stos o strukturze warstwowej, przeważnie symetrycznie ułożonej w stosunku do środka obwodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *