Sygnalizacja akustyczna

Sygnalizacja akustyczna jest jednym z dwóch najważniejszych sposobów na komunikację urządzenia z osobą obsługującą lub odbiorcą. Oprócz niej taką samą funkcję spełnia jeszcze sygnalizacja wizualna. Jeśli zatem chcemy mówić więcej o tym, w jaki sposób możemy skontaktować się z odbiorcą, warto przez chwilę zastanowić się nad możliwościami akustycznymi.

Czy w ogóle warto sięgać po generator dźwięku?

Dźwięki towarzyszą nam od najmłodszych lat i przybywają do nas dosłownie z całego naszego otoczenia. Nic więc dziwnego, że jednocześnie odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Mogą dawać nam radość i ukojenie, ale mogą też budzić niepokój lub wywołać alarm.

W związku z tak wieloma różnorodnymi zastosowaniami generator dźwięku jest jednym z nieodłącznych elementów w praktycznie każdym układzie elektronicznym. W najprostszych często pełni najważniejszą funkcję – ostrzegawczą. Pozwala wówczas szybko zaalarmować użytkownika o tym, iż stało się coś nieodpowiedniego i wymagana jest jego natychmiastowa reakcja.

Buzzer aktywny i pasywny

Za najprostsze urządzenie emitujące dźwięk możemy uznać buzzer. W zależności od konstrukcji może mieć on charakter pasywny lub aktywny.

Pierwszy z nich wymaga podania sygnału zmiennego. Przetwarza on zmienne napięcie elektryczne na dźwięk za pomocą klasycznie działających układów elektromagnetycznych lub też elementów piezoelektrycznych. Napięcie zmienne podawane do takiego buzzera pasywnego zazwyczaj wytwarzane jest na zewnątrz tego urządzenia przez generator lub mikrokontroler. Takie rozwiązanie często sprawia, że możemy kontrolować natężenie dźwięku.

Drugi z nich, buzzer aktywny, nie wymaga stosowania dodatkowych źródeł napięcia zmiennego. Generator napięcia zmiennego znajduje się już w samym urządzeniu akustycznym, co oznacza, że wystarczy podać do niego napięcie stałe o określonej wartości, by zaczął działać. W tym przypadku, mimo prostszej budowy, nie mamy jednak możliwości modulacji amplitudy i natężenia dźwięku. Możemy jedynie włączać i wyłączać buzzer lub też sterowanie nim musi być związane z dodatkowym kodem wprowadzonym do całego układu.

Generator tonów, czyli o krok wyższe rozwiązanie

Dla osób, którym zwykły buzzer emitujący najprostsze dźwięki nie wystarczy, polecany jest generator tonów. To nieco bardziej skomplikowane urządzenie, które pozwala na sterowanie dźwiękami (m.in. ich amplitudą, wysokością). W ten sposób umożliwia odtwarzanie prostych melodii wzbogacających sygnały dźwiękowe. Dzięki jego wykorzystaniu możemy różnymi dźwiękami poinformować użytkownika o różnych wydarzeniach w układzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *