Zastosowanie LPG w branży gastronomicznej

Gotowanie z użyciem gazu to dziś podstawowy sposób przyrządzania posiłków w profesjonalnej gastronomii. Choć w zastosowaniach domowych coraz większą popularnością cieszą się kuchenki lub płyty indukcyjne, to w kuchniach restauracji czy firm cateringowych nie cieszą się one uznaniem. Najlepsi szefowie kuchni utrzymują, że dzięki „żywym” płomieniom mają lepszą kontrolę nad przygotowywaniem potraw.

Jeśli nie gaz ziemny, to co?

W większości kuchni restauracyjnych i barowych korzysta się z wygodnego w użytku gazu ziemnego. Jest to jednak możliwe tylko w miejscach, w których istnieje odpowiednia infrastruktura. W lokalach położonych na terenach niezgazyfikowanych jedynym dostępnym źródłem gazu jest użycie LPG dostarczanego w butlach lub zbiornikach. Nierzadko instalacja używana w kuchni czerpie gaz z sieci zasilanej przez gaz płynny kupowany do ogrzewania lokalu. Jest to nie tylko tańsze i wygodniejsze niż używanie płyt elektrycznych, ale też lepiej odpowiada przyzwyczajeniom profesjonalnych kucharzy. Gaz płynny będzie też rozwiązaniem we wszystkich kuchniach tymczasowych i barach w miejscach uczęszczanych przez turystów. Okaże się niezbędny w każdym lokalu znajdującym się w „głuszy”. Gaz w butlach będzie też potrzebny w kuchniach na jednostkach pływających.

Czy gaz to tylko gotowanie?

Gazu w kuchni używa się przede wszystkim do gotowania. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach gaz potrzebny jest też do innych celów. Niewielkie palniki gazowe pozwalają na błyskawiczne karmelizowanie cukru i przygotowywanie zjawiskowych deserów. Bez takiego urządzenia nie da się też przypiec skórki mięsa lub chleba. Nie ma też mowy o crème brûlée.

LPG a imprezy plenerowe

Gaz płynny jest niezastąpiony podczas obsługi imprez plenerowych. Dzięki niemu można zorganizować „kuchnię pod namiotem” i serwować przyrządzane na miejscu posiłki albo podgrzewać potrawy. Butle z gazem służą też jako paliwo w wielu mobilnych urządzeniach do przygotowywania poszczególnych potraw od parownic po przenośne frytkownice. Gaz daje także możliwość grillowania.

Gaz w gastronomii – nie tylko gotowanie

Gaz używany w gastronomii to nie tylko przyrządzanie posiłków. Z butli korzysta się w ogrzewaczach tarasowych i dużych lampach gazowych. Zasilają także nagrzewnice gazowe, gdy trzeba obsłużyć imprezę urządzoną w większym namiocie.

Przy korzystaniu z gazu LPG bardzo ważna jest jego jakość. Sprawdzonym dostawcą gazu płynnego jest Gal-Gaz. Przedsiębiorstwo obsługuje zarówno odbiorców prywatnych, jak i firmy oferując gaz do ogrzewania i użytku w pojazdach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *