Jak rozpoznać auto powypadkowe?

Kupno używanego samochodu wiąże się z wieloma zagrożeniami. Należy dobrze przeanalizować stan nawet idealnie prezentującego się egzemplarza – może to być tylko stan zewnętrzny, a auto może mieć powypadkową historię. Jak rozpoznać samochód po kraksie? Zakup auta powypadkowego jest częstą procedurą, a o jego licznych wadach przyszli właściciele dowiadują się dopiero kilka miesięcy po zakupie.

Jakie auta określamy jako powypadkowe?

Samochody powypadkowe są autami, którym przydarzył się poważny wypadek (nie wystarczy zarysowanie o słupek parkingowy lub niegroźna stłuczka). W takich egzemplarzach uszkodzeniu musiały ulec kabina, elementy podwozia i nadwozia. Często także otwarta była poduszka powietrzna podczas wypadku. Najważniejszą cechą natomiast jest brak możliwości naprawy samochodu z powodu naruszenia całej konstrukcji. Auta powypadkowe powinny zostać poddane złomowaniu aut.

Jak uniknąć zakupu auta powypadkowego?

Przyszły nabywca słusznie może obawiać się zakupu samochodu powypadkowego, z którym w późniejszym czasie będą pojawiały się same problemy techniczne. Aby uniknąć komplikacji, jeszcze na etapie oglądania auta należy przeprowadzić dokładny ogląd i analizę jego stanu. Należy przyjrzeć się wszystkim szczegółom, które mogą świadczyć o wcześniejszej kolizji. Potencjalni nabywcy powinni zwrócić uwagę na spasowanie sąsiadujących ze sobą elementów nadwozia, ślady po spawaniu, a także pozostałości lakieru na częściach przylegających do blachy (uszczelkach, progach, plastikach). Warto również zmierzyć grubość powłoki lakierniczej i skontrolować numery szyb i pasów.

Potencjalny nabywca powinien być szczególnie czujny, jeżeli zauważy nierówne przerwy, źle przylegające drzwi czy opuszczone zderzaki. Błędnie zamontowane elementy świadczą o wcześniejszych problemach z pojazdem. W przypadku pomiaru grubości lakieru warto wykorzystać specjalistyczne mierniki. Jeżeli urządzenia wskazują więcej niż 150 mikrometrów powierzchni lakieru, oznacza to, że pojawiła się ingerencja blacharza. Powinno się przeszukać samochód w celu odnalezienia połamanych plastików lub nieoryginalnego elementu.

Co zrobić z autami powypadkowymi?

Auta, których nie da się już naprawić po kraksie samochodowej, najlepiej poddać szybkiemu złomowaniu. Zajmują się tym specjalistyczne firmy. Przedsiębiorstwo Skup Samochodów za Gotówkę ma wieloletnie doświadczenie w złomowaniu pojazdów osobowych i dostawczych. Cały proces polega m.in. na uprzednich formalnościach (wyrejestrowanie pojazdu oraz wystawienie dokumentów poświadczających zezłomowanie auta).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *