Czym jest kredyt samochodowy 50/50?

Kredyt samochodowy jest nowoczesną, atrakcyjną formą finansowania nowych i używanych pojazdów. Jak działa w praktyce i dlaczego warto po niego sięgnąć? Podpowiadamy.

W większości przypadków kredyt samochodowy 50/50 polega na spłacie zaciągniętego zobowiązania w 2 ratach w proporcji 50 do 50 procent. Pierwszą ratę kredytobiorca reguluje w momencie zawarcia umowy kredytowej, drugą — po określonym w dokumencie czasie — może być to od kilku do kilkunastu miesięcy. Nie płaci więc klasycznych miesięcznych rat, typowych dla kredytów samochodowych. Często zdarza się, że kredytobiorca ma możliwość rozłożenia drugiej raty na kilka czy kilkanaście mniejszych, wydłużając okres spłaty nawet do kilku lat.

Jaki samochód można kupić w systemie kredytu 50/50?

Przedmiotem umowy kredytowej kredytu samochodowego 50/50 może być auto nowe (także powystawowe) lub używane (także poleasingowe). Podobnie jak w przypadku standardowego kredytu na auto przedmiotem umowy może być konkretny, wybrany wcześniej przez wnioskującego pojazd.

Co ważne, nie wszystkie auta mogą być dostępne w sprzedaży 50/50. Kryterium finansowania może zależeć także od wieku i stanu technicznego pojazdu. Zanim zdecydujesz o wyborze konkretnego samochodu i kredytodawcy, upewnij się, które instytucje oferują taki produkt i jakie auto może sfinansować systemem 50/50.

Dla kogo kredyt samochodowy 50/50?

W przypadku kredytu samochodowego banki stosują klasyczną procedurę badania zdolności do spłaty. Aby otrzymać finansowanie, potrzebny więc będzie wypełniony wniosek kredytowy, dokument tożsamości, numer PESEL oraz wymagane przez kredytodawcę dokumenty potwierdzające zdolność kredytową (np. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów wydane przez pracodawcę). Kredytobiorcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca.
Warto przy tym pamiętać, że ze względu na fakt, że wpłata pierwszej raty odbywa się już na starcie, do pozyskania finansowania potrzebna jest zdecydowanie niższa zdolność kredytowa niż w przypadku klasycznego kredytu. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc znakomicie dla osób, które dysponują gotówką, jednak z jakichkolwiek przyczyn ich zdolność kredytowa nie jest wzorcowa.

Kredyt samochodowy 50/50 – koszty

Czy kredyt samochodowy 50/50 jest tańszy niż klasyczny kredyt samochodowy ze stałą miesięczną ratą? Bardzo często tak. W przypadku większości kredytów samochodowych w formule 50/50 oprocentowanie wynosi… 0 proc. Teoretycznie może być on zdecydowanie korzystniejszy dla portfela niż klasyczna forma kredytu samochodowego na auto nowe lub używane. Warto jednak pamiętać, że udzielając kredytu, bank musi zarobić. Obciąża wiec kredytobiorcę innymi opłatami, które przed zawarciem umowy warto znać.

Kredyt samochodowy 50 na 50 – co warto sprawdzić przed zawarciem umowy?

Aby kredyt samochodowy 50/50 okazał się realnym wsparciem, przed zawarciem umowy kredytowej warto nie tylko dokładnie porównać oferty dostępnych na rynku kredytodawców, ale także zagłębić się dokładnie w zapisy umowy. Na co należy zwrócić uwagę?

  1. To, że kredyt samochodowy w formule 50/50 nie wymaga płatności odsetek, nie oznacza wcale, że kredytodawcy zupełnie rezygnują z dodatkowych kosztów. Przed zawarciem umowy warto więc zweryfikować, ile wyniesie RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania finansowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy.
  2. Termin wpłaty kolejnej transzy. Dla wielu osób kluczowe będzie, w jakim terminie od wpłaty pierwszej transzy będą musieli uiścić kolejną.
  3. Wymagania w stosunku do kredytowanego auta. Jeśli chcesz kupić kilkuletni samochód z drugiej ręki, upewnij się koniecznie, czy bank zgodzi się skredytować pojazd w formule 50/50.

Czy warto skorzystać z kredytu na auto w formule 50/50? Choć taki produkt na pierwszy rzut wydaje się bardzo atrakcyjny (choćby z uwagi na brak odsetek), wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych wnioskującego. Więcej porad dot. kredytów samochodowych znajdziesz na portalu Samochodowy Kredyt 247.

Źródło:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/samochod-50-na-50-co-to-znaczy-czy-taki-kredyt-sie-oplaca-kto-moze-z-niego-skorzystac/lbnfhpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *