Przegląd części do ładowaczy rolniczych

Trudno wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez ciągnika współpracującego z ładowaczem rolniczym. Konstrukcja tych urządzeń przez lata rozwinęła się do tego stopnia, że stanowią ogromne ułatwienie podczas wielu prac. Ładowacz może być zakończony różnego rodzaju narzędziami – zarówno łyżką, jak i widłami. Czyni to z niego jedną z najważniejszych maszyn rolniczych. W artykule zebraliśmy wszystkie najistotniejsze informacje o ładowaczach rolniczych.

Czym są ładowacze rolnicze?

Ładowacze rolnicze, czy też prościej – ładowarki, służą do załadunku, wyładunku, transportu, prac ziemnych i nie tylko. Są zatem potrzebne niemal podczas każdej czynności na gospodarstwie. Można z ich pomocą przenosić obornik, kompost, torf, ale również materiały sypkie czy objętościowe, jak słoma, kiszonka, siano, zboża, rośliny i nie tylko. Ładowacze rolnicze można podzielić w zależności od rodzaju ich montażu na ciągniku. Są to:

  • ładowacze czołowe – montuje się je z przodu ciągnika
  • ładowacze zawieszane – montuje się je na TUZ z tyłu ciągnika,
  • ładowacze przyczepiane – stanowią odrębną maszynę z własnym układem jezdnym, a montuje się je z tyłu ciągnika.

Co w szczególności charakteryzuje ładowacze rolnicze? Mogą pracować w trudnych warunkach i odznaczają się dużym udźwigiem oraz zwrotnością. Unoszą nawet 3 tony ciężaru. Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu i szerokiemu wyborowi wielu rodzaju narzędzi roboczych (łyżka, grabie itp.) można z ich pomocą wykonywać nawet najbardziej zaawansowane prace w gospodarstwie. Poszczególne modele ładowaczy rolniczych różnią się między sobą udźwigiem, maksymalną wysokością podnoszenia i załadunku, kątem transportu, wysypywania, podnoszenia, czerpania, a także głębokością czerpania.

Części do ładowaczy rolniczych

Rozróżniamy wiele rodzajów ładowaczy rolniczych, a co za tym idzie – części do poszczególnych modeli także są inne. Klasyfikacja tych maszyn to nie tylko sposób mocowania do ciągnika czy narzędzia robocze. To także sposób ładowania – mechaniczne lub pneumatyczne. Jak mówi pracownik sklepu Agropol24 – części do maszyn rolniczych.

Klienci najczęściej sięgają po takie części jak dźwignie ramy ładowacza w przypadku ładowaczy czołowych, a także filtry i wtryskiwacze w przypadku ładowaczy hydraulicznych.

Dowiedzieliśmy się również, że podstawowe części ładowaczy rolniczych to zęby, nakrętki, sworznie, tuleje, rozdzielacze. Oprócz tego wyróżnić można końcówki robocze, które zbudowane i zamontowane są w różny sposób, a co za tym idzie – podzespoły tworzą inne komponenty.

Co się psuje w ładowaczach rolniczych?

Ładowacze to bardzo popularne maszyny rolnicze, które z reguły są bardzo wytrzymałe i trwałe. Rzadko się psują. Jeśli jednak coś ulega usterce, najczęściej jest to układ hydrauliczny. Bez względu na rodzaj ładowacza – podłączany do ciągnika lub samojezdny – elementy hydrauliczne będą na pewno po pewnym czasie wymagały wymiany. Spowodowane jest to głównie warunkami pracy ładowaczy. Pył, piach, kurz, pyłki roślin nie są najlepszymi warunkami pracy dla siłowników hydraulicznych. Do uszkodzenia dochodzi głównie wtedy, gdy podczas wysuniętego elementu osiadają na nim zanieczyszczenia i przy wsuwaniu dostają się do układu. Innymi częściami ładowaczy rolniczych, które nie tyle co wymagają częstej naprawy, a raczej wymiany, są sworznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *