Ścianki działowe w domu – jaka będzie funkcjonalna i estetyczna?

Ścianki działowe są to przegrody, które dzielą przestrzeń wewnętrzną w obrębie danej kondygnacji. Trzeba pamiętać, że co do zasady ścianki nie są przeznaczone do przenoszenia obciążeń. Raczej mają pełnić tylko i wyłącznie funkcję odgradzającą. Oczywiście dobrze jeżeli zapewniają także izolacyjność akustyczną czy też termiczną.

Ściany działowe – co warto wiedzieć?

Ściany działowe powinny się cechować konkretnymi właściwościami fizycznymi. Jedną z ich najważniejszych funkcji jest izolacja akustyczna, szczególnie gdy oddziela dwa pomieszczenia użytkowe. Trzeba też pamiętać, jak ważna jest izolacyjność termiczna, gdyż w przeciwnym razie ucieczki ciepła spowodują wysokie rachunki. Ponadto musicie wiedzieć, że ściana powinna być także odporna ogniowo. Jest to niezwykle ważne, gdy oddziela ona przestrzeń użytkową od miejsca, gdzie znajduje się piec. Nie można jeszcze zapominać o trwałości. Na szczęście dostępne są różne materiały, z których możecie wykonać takie ścianki i co ważne ich koszt wcale nie jest wysoki.

Jakie ścianki działowe wybrać?

Ścianki działowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wybór uzależniony jest od Waszych preferencji, ale i zapotrzebowania. Dostępne są ścianki ceramiczne. Budowane są one z cegły ceramicznej, która jest pełna, a także cegły dziurawki, kratówki i oczywiście pustaków. Choć taka ścianka działowa nie wstrzyma bardzo dużych obciążeń, to jednak mimo to jest naprawdę trwała. Oczywiście możecie zdecydować się na ścianki wapienno-piaskowe, które wykonane są z cegły pełnej, ewentualnie bloczków drążonych. Zdecydowanie trwalsze są ściany działowe z bloczków betonowych. W końcu nie od dziś wiadomo, że bloki betonowe są wręcz niezawodne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych. Jeżeli cenicie lepszy efekt wizualny i od razu chcecie go uzyskać, to polecamy ściany działowe z autoklawizowanego betonu komórkowego, który łączy się z płytkami. Jeszcze lepszy efekt wizualny dają ściany działowe szklane, które można wykonać z luksferów. O ile wykonanie ścian działowych murowanych wymaga zatrudnienia dobrych fachowców, tak w przypadku ścian szklanych trzeba wiedzieć, że taką pracę możecie wykonać samodzielnie. Kluczem do sukcesu jest jednak dobry klej epoksydowy do szkła.

O klejeniu słów kilka

Ściany działowe z luksferów niewątpliwie zachwycają estetyką. Są niezwykle stylowe, a przy tym unikalne. Oczywiście sprawiają, że wnętrze zachwyca i przyciąga uwagę. Luksfery dostępne są w przeróżnych kolorach, ale możecie je także łączyć, by uzyskać jeszcze lepszy efekt. Dodatkowo pamiętajcie, że w przypadku takich prac niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego spoiwa. Klej epoksydowy jest bardzo łatwy w aplikacji, ale też cechuje go duża wytrzymałość. Można zdecydować się na klej dwuskładnikowy bądź jednoskładnikowy. Jego kolejną zaletą jest fakt, że jest elastyczny i bezbarwny. Nie pozostawia na powierzchni żadnych śladów. Pamiętajcie jeszcze, że klej epoksydowy wytwarzany jest na bazie żywic epoksydowych. Dzięki temu po utwardzeniu przekształca się w tworzywo nietopliwe i nierozpuszczalne. Zapewnia więc niebywałą trwałość, a przy tym jego cena jest naprawdę niska.

O czym jeszcze pamiętać, wykonując ściany działowe?

Rozmieszczenie przegród znanych jako ściany działowe jest już umieszczone w projekcie domu. Dlatego też w żadnym przypadku na etapie wykończenia nie można dobudowywać ścian czy zmieniać ich miejsca. Oczywiście można skonsultować się z projektantem, jednak konieczne będzie wtedy sprawdzenie wytrzymałości stropu, wylewki podłogowej, ale też czasami konieczne jest wzmocnienie w miejscu, gdzie przebiega ściana. To wszystko jest czasochłonne, ale też kosztowne. Na szczęście dotyczy to tylko i wyłącznie sytuacji, gdy chcecie zmienić miejsce ściany działowej murowanej. Jeżeli natomiast wybieracie ściany szklane, które mają mały ciężar, to oczywiście możecie bez problemu taką dobudować w wybranym przez Was miejscu. Biorąc pod uwagę także czas wykonania prac, to długi termin realizacji ma miejsce wtedy, gdy wybieracie ścianę z cegły. Jednak zapewnia ona naprawdę dobre podtrzymanie stropu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *